Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną
- oto nasz ideał.

powrót do listySpotkanie MI w Rzymie

Sprawy Niepokalanej zgromadziły członków zarządu Międzynarodowego Rycerstwa Niepokalanej w dniach 12-15 października 2023 w Rzymie. W stolicy Włoch kilkunastu osobowa  grupa z Polski spędziła kilka dni. Główne uroczystości związane z obchodami 106 rocznicy założenia Rycerstwa Niepokalanej odbywały się 14 i 15 października. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy Różańcem świętym, który przygotowała i poprowadziła grupa studencka z Krakowa.

Modlitwa, działanie i bezgraniczne oddanie Matce Bożej - takie cechy łączyły przyszłego męczennika Maksymiliana Kolbe z sześcioma innymi braćmi z Collegium Seraficum, z którymi 16 października 1917 r. założył Rycerstwo Niepokalanej. Była to niewątpliwie jednoznaczna reakcja na zmasowane ataki masonerii na Kościół. A stało się to w jednym z pokoi Międzynarodowego Kolegium Braci Mniejszych Konwentualnych w Rzymie, przy via San Teodoro.Jaki cel mieli wszyscy członkowie Rycerstwa Niepokalanej? Sam Maksymilian dawał na to odpowiedź: "Nade wszystko w tych czasach Bóg wzbudzi osoby, które poprzez szczególną pobożność do Najświętszej Dziewicy nie tylko uświęcą samych siebie i przeciwstawią się zagorzałym wrogom Boga, ale też zetrą z powierzchni ziemi herezje, bałwochwalstwo, bezbożność, zbudują świątynię prawdziwego Boga i zachęcą wszystkich do prawdziwej czci Matki Bożej". Rycerstwo Niepokalanej od samego początku było maryjnym ruchem misyjnym, gdzie osobisty rozwój w wierze i identyfikacja z Chrystusem poprzez Maryję przekładały się na konkretne działania apostolskie.  Od tego chwili założenia Milicji Niepokalanej minęło dokładnie 106 lat. Członkowie i sympatycy MI na świecie postanowili uczcić rocznicę w miejscu, gdzie Rycerstwo zostało założone: w Collegio Internazionale dei Frati Minori Conventuali, przy via San Teodoro u podnóża Palatynu.

Sobotni wieczór, 14 października, był okazją do przedstawienia w Rzymie filmu o nazwie "Max". To film animowany, który ma na celu przedstawienie historii tego niezłomnego wyznawcy wiary z XX wieku, jakim był Maksymilian Kolbe, zwłaszcza młodszemu pokoleniu. Natomiast w niedzielę, 15 października, postać ojca Kolbego została uczczona przez ojca Raffaele Di Muro, wykładowcę na Papieskim Wydziale Teologicznym "Teresianum" i dziekana Wydziału Teologicznego "San Bonaventura", gdzie jest również kierownikiem Katedry Kolbianum. Jest on znakomitym znawcą tego polskiego świętego i kuratorem jego pism. Tematem wystąpienia ojca Di Muro było "Posłuszeństwo w życiu świętego Maksymiliana Kolbe". Następnie kard. Mauro Gambetti OFM Conv., archiprezbiter bazyliki św. Piotra, wikariusz Papieża dla Państwa Watykańskiego i przewodniczący Fabryki św. Piotra, odprawił Mszę Świętą. Wieczór zakończył się braterską agapą.

 

Kalendarz wydarzeń


Prośba o modlitwę - napisz

Twoja prośba lub podziękowanie zostaną włączone do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej w Rychwałdzie.